Régen sütöttem már kacsát. Nem is tudtam hirtelen, hogy hogyan fogjak hozzá. Fő cél a ropogós bőr és az omlós hús. Biztos, ami biztos alapon először megpirítottam a húst és csak ezután toltam be a sütőbe, így garantált a ropogós bőre. Előtte azonban, hogy élvezhető legyen a dolog, alaposan meg kellett tisztítani a kacsacombokat. Nincs helye toklásznak és szőröknek. Annyira kiábrándító, amikor az ember jóízűen leülne egy látszólag finom kacsacomb elé az asztalhoz, aztán észreveszi, hogy tokos maradt. A kacsacomb bizalmi dolog. Hallottam már történetet drága étteremről, ahol csak a köret fogyott el és a pincér nem értette, hogy miért érintetlen a gusztának tűnő hús...
Hozzávalók (4 személyre):
4 darab nagy méretű kacsacomb (ha kisebb, akkor lehet személyenként 2 darabot számolni)
8 nagy darab krumpli
1 közepes fej lilakáposzta
1 nagyobbacska vöröshagyma
1 nagyobb darab savanykás alma
2 evőkanál zsír
cukor, só, bors, őrölt kömény, valamilyen lágy gyümölcs ecet (esetemben sherry ecet), száraz vörösbor (ízlés szerint), aszalt szilva, aszalt meggy, aszalt áfonya (ízlés szerint)
Elkészítése:
Az alaposan megtisztított kacsacombokat felhevített serpenyőben a bőrös oldalukkal lefelé megpirítjuk, majd átfordítjuk és a húsos felén is pirítjuk pár percig. Plusz zsiradék nem kell hozzá, mert a combokból kisül a zsír. Sütés közben sózzuk és borsozzuk mindkét oldalukat (ha van borsőrlőnk, akkor frissen őrölt borssal fűszerezzük). Ameddig a combok sülnek, addig megtisztítjuk a krumplit és nagyobb darabokra vágjuk.
Ha a kacsacombok szépen megpirultak, akkor egy megfelelő méretű tepsibe tesszük a combokat, majd mellé dobáljuk a krumplit, amit szintén sózunk. A combokból kisült finom kacsazsírral meglocsolgatjuk a combokat és a krumplidarabokat, majd alufóliával lefedjük és 200 °C-os alsó-felső sütési fokozaton (gázon élénk tűz) a sütőbe toljuk. Hagyjuk, hogy 1,5 órát süljön (nekem legalábbis ennyi időt töltöttek a sütőben). Ha a hús megpuhult, amit egy kés hegyével ellenőrizhetünk, akkor levesszük az alufóliát, a sütőt grill fokozatra állítjuk és 250 °-on lepirítjuk, hogy szép aranybarna színt kapjon a hús is és a krumpli is.
Amíg a hús sül, addig foglalkozhatunk a káposztával. Először is egy fej hagymát félfőre vágunk, amennyire csak tudjuk vékonyra szeleteljük fel. A lilakáposztát vékonyan csíkozzuk fel. Egy lábasban felmelegítünk 2 evőkanál zsírt, amire rádobjuk a hagymát és üvegesre sütjük. Ha a hagyma üveges, akkor rászórunk néhány evőkanál cukrot és karamellizáljuk a hagymát a cukorral. Ha szép aranybarna, akkor rátesszük a felvágott lilakáposztát, meglocsoljuk 2-3 evőkanál ecettel, öntünk rá 2 dl száraz vörösbort (vagy vizet), sózzuk, borsozzuk, megszórjuk őröl köménnyel (vagy maggal, aki szereti) és lefedve puhára pároljuk. Közben a megtisztított almát felcsíkozzuk és a káposztához keverjük. Ha van otthon és ízlésünk úgy diktálja, akkor aszalt gyümölcsöket adhatunk még hozzá. A párolás során mindig figyeljünk rá, hogy legyen alatta folyadék, mert hajlamos lekapni. A folyadékot pótolhatjuk borral és vízzel is. Olyan másfél órát pároljuk csendes tűzön, amíg finom, vajpuha lesz a káposzta. Ha valaki ressen szereti, akkor kóstolja meg és ízlése szerint fejezze be a műveletet korábban.
Ha a káposzta elkészült kóstoljuk meg, ha szükséges, akkor ízesítsük még és meleg helyen hagyjuk pihenni.
Ha a hús elkészült, akkor már a krumpli is biztosan készen van, így már csak a tálalás van hátra. Én biztos, ami biztos alapon csináltam hozzá krumplilepénykéket is, nehogy a krumpli kevés legyen. Tálaláskor a kacsa alatt lévő finom kacsazsírral locsolgassuk meg a húst (a maradék zsírt leszűrhetjük és kiváló kacsazsíros kenyér lehet belőle reggelire lilahagymával).
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése